czwartek, 12 stycznia 2012

Odsiecz wiedeńska, 1683 r. - odsłona 4

               Czas na szarżującą husarię. Poniżej figurki, które będą stanowiły drugą linię uderzeniową skrzydlatych jeźdźców. Towarzysze opuszczają kopie i przygotowują śmiertelny cios. Pomalowani także husarze stanowiący pierwszą linię, więc niedługo zdjęcia przedstawiające uderzenie całej chorągwi.













12 komentarzy:

  1. Wonderfull cavalry! I love the banners!

    Greetings
    Peter
    http://peterscave.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Great work, Toma!!!! all is good!
    the 5th rider seems to have a "pinto" horse!
    He's an Indian?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. This is a pinto horse but rider is a POLISH WINGED HUSSARS not a Indian. :nono:

      Usuń
  3. Z ciekawości - skąd pomysł na takie proporce na kopiach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znalazłem je chyba w jakiejś książce wydawnictwa OSPREY. Nie wiem na ile te proporce mają związek z rzeczywistością? Zrobiłem jeszcze 2 typy proporców i trzy chorągwie, niedługo może je pokażę bo chętnie posłucham twojej opinii (czy tak naprawdę się nadają, ewentualnie co poprawić). Tak jak pisałem Ci kiedyś w mailu moje prace nie mają być jakimś pomnikiem historii, ale nie chciałbym, żeby coś było zupełnie z kosmosu.

      Usuń
    2. Przyznam że tego wzoru nie kojarzę. Faktycznie jest w Ospreyu 'Vienna 1683', ale książka ta jest najeżona błędami, że nie sugerowałbym się nią.
      Brzeziński w Ospreyu o armii polskiej wymienia (acz nie znam źródła) następujące kombinacje na proporcach husarii:
      JKM - karmazynowe i niebieskie
      królewicza Jakuba - żółte i czerwone
      królewicza Aleksandra - czarne i żółte
      Stanisława Herakliusza Lubomirskiego - czerwone i białe
      Andrzeja Potockiego, wojewody krakowskiego - czarne i żółte

      Usuń
    3. Tak gdzieś wyczytałem, że książki Brzezińskiego zawierają niestety błędy. Wzór z którego skorzystałem znalazłem w "Polish Armies 1569-1696 (1)". Są tam m.in. dwa wzory podpisane jako proporce z końca XVII wieku. A te kombinacje barw, które wymieniłeś pochodzą z "Vienna 1683"?

      Usuń
    4. Nie, te proporce to z 'Polish Armies' tom I, str. 16. 'Vienna 1683' nie jest autorstwa Brzezińskiego, ten pseudo-historyczny koszmarek popełnił Simon Millar, który najwyraźniej zupełnie nie miał pojęcia o armii polskiej z drugiej połowy XVII wieku - na tle jego książki to prace autorstwa Richarda Brzezińskiego to mistrzostwo świata ;)

      Usuń
    5. Dzięki, znalazłem. Oczywiście podane kombinacje barw w proporcach nie oznaczają tego, że są to wzory takiej kraty jak te żółto-niebieskie zrobione przeze mnie? Mogą to być inne wzory tylko złożone z barw, które podaje Brzeziński? Trochę zagmatwałem(:

      Usuń
  4. Nie musi być krata, może być standardowy dwukolorowy proporzec.

    OdpowiedzUsuń